Este corect sa imi fie ceruta demisia la zi?

3 iulie 2017 50

Fara acordare de preaviz. Cu explicatia ca sunt dat afara disciplinar datorita unor proiecte care au intarziat datorita mie , spun ei. Nu am primit nici o atentionare scrisa sau pentru a semna asa ceva. am fost anuntat ca trebuie sa imi dau demisia la zi si nu voi dispune de preavis sau somaj. Am refuzat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu depuneți cerere de demisie. Așteptați angajatorul să vă concedieze, pentru aceasta el are nevoie de un temei juridic concret, iar în dependenta de temei angajtorul trebuie să parcurgă o anumită Procedură. De exemplu, trebuia să fie instituită o anchetă de serviciu în cazul în care se pretinde că nu... mai detaliat s-au executat în termen anumite lucrări.
În dependenta de temeiul invocat, veți avea dreptul să contestați în instanța de judecată ordinul de concediere.

4 iulie 2017