Este corect să se întocmeasca proces-verbal contravențional în cazul când prescripția atragerii la răspundere a expirat?

24 august 2019 61

Este corect să se întocmeasca proces-verbal contravențional în cazul când prescripția atragerii la răspundere a expirat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Procesul-verbal cu privire la atragerea la răspundere contravențională poate fi întocmit, însă, în cazul intervenirii prescripției cauza urmează a fi încetata cu anumite excepții.
Sunt cazuri care sunt tratate ca măsuri de siguranță și cad sub incidența măsurilor de siguranță. În atare caz intervenea prescripției nu înlătură anumite aplicarea prevederilor legale... mai detaliat la masurile de siguranță, acțiunea și efectele acestora față de persoana care a comis anumite acțiuni contravenționale.

Succes.

25 august 2019