Este in competenta companiei de microfinantare sa ma anunte in cautare pentru ca nu achit ratele la credit?

21 decembrie 2022 212

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie de microfinantare si de ceva timp nu achit ratele lunare. Recent am primit un mesaj de la creditor precum ca voi fi dat in cautare. Are creditorul dreptul sa faca asa ceva?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Iurie, creditorul nu are așa atribuții, ei trebuie să se adreseze în instanță, să facă rost de hotărîre și mai apoi să apeleze la un executor judecătoresc, ultimul e în drept să vă anunțe în căutare. Creditorul au metode proaste-vechi. Mai detailiat puteți apela la viberul meu de pe... mai detaliat telefonul +37368669950.

22 decembrie 2022