Este in drept judecatorul sa refuze efectuarea unei expertize tehnice?

28 martie 2017 64

Daca din materialele dosarului reiese ca se pot clarifica lucrurile si fara efectuarea expertizei, acesta poate sa refuze dispunerea ei? Daca da - prin ce act se refuza? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Instanta judecatoreasca are dreptul sa refuze efectuarea expertizei. Refuzul are loc prin emiterea unei Incheieri, care nu poate fi contestat cu recurs. (art. 148 Cod de Procedura Civila)
Atrageti atentia instantei asupra faptului ca daca la materialele dosarului exista careva raport al vreunui specialist, sau alte documente... mai detaliat in acest sens, aceasta nu este un temei pentru refuzarea efectuarii expertizei (art. 148 alin. (1) Cod de Procedura Civila). Totusi, instanta poate refuza, iar aceasta decizie va putea fi contestata doar o data cu fondul cauzei, adica in situatia in care veti ataca cu apel Hotarirea primei intsante.

*Acest răspuns nu are un caracter oficial, reprezentînd cu preponderență un sfat juridic personal și benevol al autorului.

28 martie 2017