Este inșelăciune sau trebuie să mă adresesz instanței civile?

31 iulie 2018 30

În luna iunie anul curent m-am înțeles cu o persoană să îmi ofere gazdă. I-am dat avans, iar el mi-a lăsat o recipisă. Cheile nu mi le-a dat fiindcă se executau lucrări de reparație. Ne-am înțeles că peste 3 zile ne întâlnim și îmi dă cheile. Cheile nu mi le-a dat, iar eu am renunțat la apartament. I-am zis să-mi dea banii înapoi, iar el mă tot amână că îmi dă banii înapoi. Dispun de înregistrările convorbirilor telefonice, mesaje și fotografia anunțului.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,
De fapt, este vorba despre neexecutarea unor obligații asumate de către Locator(proprietarul bunului), întrucât acesta nu a dispărut, sau refuză, sau zice că nu a primit banii, or acesta vă spune că vă restituie banii însă mai târziu.

31 iulie 2018