Este întemeiată decizia DPDC de încetare a achitării indemnizației pentru copilul adoptat?

7 iulie 2023 2

Bună ziua. Direcția Protecție a Drepturilor Copiilor a încetat achitarea indemnizației pentru copilul adoptat fără a ne preveni. Au motivat că locuim in Italia. Este adevărat că ultimii vreo 4 ani locuim mai mult în Italia, unde copilul învață. Cu toate acestea, avem aceeași viză de reședință în Chișinău pe care am avut-o la momentul adoptării. În Italia noi nu beneficiem de alocații similare. Consider că statul RM nu-și onorează obligația legală. Ce putem face? Va mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Hotărîrea guvernului 581/2006
prevede
3. Nu se stabilesc şi nu se plătesc indemnizaţii lunare în următoarele cazuri:
c) părinţii copilului se află într-o deplasare îndelungată (deplasare de serviciu, plecarea în altă localitate/ţară în scopul angajării în cîmpul muncii);

8 iulie 2023