Este interdicție de a părăsi țara?

20 februarie 2018 125

Soțul are sechestru pe conturi bancare. Are dreptul să părăsească țara?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Pavel Digori
  • Student

Salut Alina!
Potrivit art. 64 din Codul de executare a Republicii Moldova, interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni se aplică de către judecător, la demersul executorului judecătoresc, doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu (una din ele este și aplicarea sechestrului pe mijloacele bănești),... mai detaliat cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii. Încheierea instanței de judecată se execută imediat, însă poate fi atacată cu recurs.
De aici rezultă că trebuie să verificați dacă aveți aplicată o încheiere a instanţei de judecată prin care se dispune aplicarea interdicţiei de a părăsi ţara. În caz că ea lipsește, soțul d-voastră are dreptul să părăsească țara.
Totuși în caz că nu ați fost anunțați despre o astfel de interdicție sau antrenată într-un astfel de proces nu aveți de ce să vă faceți griji.

20 februarie 2018