Este legal ca doua blocuri cu adrese diferite sa fie conectate la un singur contor de apa?

17 iulie 2020 33

Buna ziua. Recent am fost aleasa presedinte al ACC si am cateva intrebari. In ACC noastra a fost acceptat un bloc vecin, dupa care s-a constatat ca potrivit proiectului aceste blocuri din start erau prevazute sa aiba un contor comun de apa. Sunt pierderi foarte mari si nu le dam de capat. Daca blocul mentionat nu era acceptat in ACC, putea sa fie dat in exploatare? Cand un bloc adera la o asociatie, este nevoie ca aceasta chestiune sa fie aprobata de adunarea generala cu voturile locatarilor si inregistrata la camera de inregistrare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Inițierea Asociației de Coproprietari în Condomeniu poate avea loc și pînă la darea în exploatare a blocului locativ.

Aderarea blocului la o Asociație existența urmează a fi aprobată de Adunarea generală în mod obligatoriu.

Ceea ce ține de contorul de apă urmează ca fiecare bloc să fie identificat prin contorul său... mai detaliat aparte iar consumul să fie calculat la numărul de locatari existenți și pierdere tehnice existente. (Aici puteți consulta și pe cei de la Apa Canal pentru a primi un rs mai detaliat)

19 iulie 2020