Este legal ca locatarii blocurilor sa hraneasca hulubii la balcon?

18 iunie 2017 88

Buna ziua. Vecinii etajelor de mai sus hranesc hulubii pe balcoanele lor in fiecare dimineata pana la 6.00, galagia si murdaria acestor pasari o simtim si noi permanent. Unde se poate de adresat cu plangere si daca este vreo sansa ca cineva sa ia in serios disconfortul dat, si sa ameninte cu amenda pe acesti vecini cu inima mare?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. Astfel de neintelegeri trebuie solutionate pe cale amiabila intre vecini, pentru ca daca nu se ajunge la un numitor comun, nu exista vreo prevedere legala care i-ar interzice, si respectiv sanctiona pentru astfel de fapte. Pina la urma, murdaria este a pasarilor, nu a vecinilor. Exista solutia unui... mai detaliat mini-acoperis, care l-ati putea instala deasupra ferestrelor Dvs, astfel incit sa protejeze de scurgerile de la etajele superioare.

19 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu sint respectate normele sanitare , codul contraventional prevede pedepse sub forma de amenda pentru incalcarea regulilor sanitare , in urma avizului institutiei sanitare!
Scrieti plingeri la politie , la Centrul de sanatate publica si la serviciul sanitar-epidemiologic!

19 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu titlu de adăugare la comentariul domnului avocat Călin Bobeică, nerespectarea normelor sanitare și amenda prevăzută de Codul Contravențional mai poate fi întemeiată pe baza art.12 din Legea Condominiului în fondul locativ (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=311744 ) cu privire la Obligaţiile proprietarului privind întreţinerea şi reparaţia locuinţelor (încăperilor) şi proprietăţii comune care... mai detaliat în alin. 6 reglemeantează faptul precum că "Proprietarii sînt obligaţi să utilizeze locuinţele şi proprietatea comună numai conform destinaţiei." iar hrănitul hulubilor la balcoane nu presupune o destinație a locuinței.
Proprietarii de locuințe nu trebuie să lezeze drepturile altor proprietari, eximplificând princauza-efect ar fi că hranitul hulubilor de către proprietarii de la al - 12 etaj face ca celelalte 11 etaje in jos să sufere de murdăria excrementelor pe hainele care sunt puse la uscat la balconul fiecaruia.

19 iunie 2017