Este legal ca un executor judecatoresc sa perceapa onorariu de 2 ori pe acelasi dosar de executare?

10 mai 2017 114

1. Este legal, ca un executor judecatoresc sa perceapa onorariu de 2 ori pe acelasi dosar de executare?...Daca, da, atunci in ce situatii?

2. La ce situatii se refera p.2 (b) Art.30 Cod de executare (b) în cazul executării documentelor executorii prin urmărirea salariului sau unui alt venit al debitorului, competent în executare este executorul judecătoresc în a cărui circumscripţie teritorială, stabilită de camera teritorială a executorilor judecătoreşti, se află sediul instituţiei (organizaţiei) de la care debitorul primeşte venituri.

EXPLICATII SUPLIMENTARE:
Referitor la prima intrebare, va comunic, ca initial documentul executoriu a fost expediat catre un executor judecatoresc in a carui competenta teritoriala se afla domiciliul debitorului. Debitorul a achitat executorului respectiv onorariul si o parte din datorie. Ulterior documentul de executare a fost expediat catre un al executor , in a carui competenta teritoriala se afla sediul organizatiei unde este angajat debitorul pentru incasari din salariu. De catre executorul respectiv a fost incasat un nou onorariu si o parte din datorie. Ulterior, debitorul s-a concediat si documentul de executare a fost retrimis la primul executor, in a carui competenta teritoriala se afla domiciliul debitorului. Executorul in cauza a emis o noua incheere prin care solicita si achitarea unui alt onorariu. Este in drep acesta sa solicite un nou onorariu? Va multumesc!

Jurist comments 2

  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

referitor la prima Dvs. intrebare - ea este incert formulata...daca achitarea se face in rate, onorariul poate fi si de 2, si de 3 ori incasat...Pentu un raspuns cert, trebuie clarificata situatia.
2. Norma se refera la situatiile, cind executarea se efectueaza prin incasari periodice din salariu sau alt venit... mai detaliat al debitorului - in acest caz documentul executoriu este transmis la locul de munca pentru retineri si competenta pentru efectuarea executarii prin aceasta modalitate revine executorului, in a carui competenta teritoariala se afla sediul organizatiei de unde este prinit venitul. Concomitent, executarea silita prin alte modalitati poate coexista cu cea, de care am vorbit mai sus.

10 mai 2017
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Ati fost mult mai explicit de aceasta data. Deci, potrivit prevederilor CE, onorariul se calculeaza si incaseaza proportional sumei stinse din datorie(admitem, din datoria totala de 90 mii lei ati achitat 30 mii - onorariul cuvenit va constitui 10% din cele 30 mii). Astfel, fiecare dintre cei 2 executori... mai detaliat este in drept sa isi incaseze onorariul, proportional sumei stinse pe durata cit a gestionat el dosarul . Cuantumul concret al onorariilor il puteti vedea la art. 38 CE (intre 3 si 10 %, in functie de suma).
Daca sunt respectate conditiile de care am scris mai sus, nu se poate vorbi de incasare dubla a onorariului, deoarece acesta este calculat proportional sumei achitate si nu avem situatia incasarii de 2 ori pentru aceeasi suma.

11 mai 2017