Este legal ca ziua de munca sa dureze de la 8:00 pana la 22:00?

5 aprilie 2017 64

Mămica lucrează vînzătoare la un magazin alimentar, care se deschide la ora 8 si se închide la 22. Este legal un asemenea regim de munca sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Alin, bine ai venit pe yAvo!
In mod normal, Codul muncii prevede ca durata de munca nu trebuie sa depaseasca 40 ore pe saptamina, si respectiv 8 ore pe zi (articolul 96 si 98 din Codul Muncii) http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757 .
De asemenea, legea prevede durate zilnice mai mari ale timpului de lucru, de... mai detaliat 10 si maxim 12 ore, in conditii speciale prevazute la art. 100 din Codul Muncii.
Respectiv, cele sase ore de munca prestata peste limita normala de 8 ore (de la 8 la 22 sunt 14 ore de munca) - se considera de fapt munca suplimentara.
Asadar, daca este incheiat un Contract de munca care prevede acest grafic de munca, se considera ca salariatul a acceptat aceasta durata suplimentara a timpului de munca, ceea ce face ca graficul sa fie legal, avind in vedere ca legea permite la art. 104 alin. (4) din Codul Muncii, depasirea duratei de 8 ore de munca prin acordul partilor.

5 aprilie 2017