Este legal daca in contractul de munca ai dreptul la 40 de ore saptamanale (160 lunare ) sa ajungi la 336 de ore lunare?

8 august 2017 66

Buna ziua am lucrat la o firma de paza pana ieri 07/08/2017. In contract spune ca perioada de lucru este de 40 de ore saptamanale, din care opt ore la zi pe un salariu de 1.450 de lei lunar la 160 de ore pe luna. Eu luna precedenta am lucrat 336 de ore: 24 ore lucrate si 24 libere, la care iau un salariu de 2.000 de lei per total. Ni s-a spus ca orele suplimentare s-ar plati cu 6 lei ora. La 336 de ore, daca scadem 160 legale/1450 de lei, raman 176 de ore suplimentare la care ar veni 1.056 de lei si un total de 2.506 lei. As putea sa le fac o plangere in vederea salarizari si a orelor lucrate ilegal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,

Încercați să coordonați cu angajatorul pe cale amiabilă rezolvarea acestei neînțelegeri și plata datorată de acesta. În cazul când nu veți putea să ajungeți la un numitor comun, puteți sesiza Inspecția Muncii teritorială de la locul aflării serviciului dvs cu o plângere.

9 august 2017