Este legal sa ceara returnarea banilor din motiv ca s-a razgandit?

8 octombrie 2018 72

Persoana care a dat arvuna/avans pentru inchirierea unui apartament, dar nu a stat acolo nici o zi, poate sa ceara returnarea banilor din motiv ca s-a razgandit?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început să concretizăm, e arvună sau avans? Efectele juridice sunt diferite.
Înțelegerea de transmitere a sumei este scrisă?
Prealabil, faptul nefolosirii bunului, nu impune obligația de a se returna suma plătită, dacă contractul între părți nu prevede alt fel.

Persoana care a dat în locațiune bunul fiin în drept să solicite... mai detaliat încasarea sumei în orice caz dacă bunul a fost transmis.

8 octombrie 2018