Este legal să i se aplice interdicție de a părăsi țara unui cetățean străin cu permis de sedere provizoriu?

12 februarie 2024 3

Bună ziua. Fostul soț este cetățean străin cu permis de ședere provizoriu în RM și are datorie la achitarea pensiei de întreținere. Actualmente locuiește în Moldova. Poate instanța să-i interzică să părăsească Moldova pentru un termen de câteva luni? Mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bubna Paula, tot depinde dacă de instanța moldovenească a fost pronunțată hotărârea despre achitarea pensiei alimentare și el temporar trăeițete în Moldova, se poate. Executorul înaintează un demers în judecată pentru a fi aplicat un așa interdicție și dacă instanța a găsit de cuviință să pronunțe o așa încheiere, atunce... mai detaliat e tot legal.

13 februarie 2024