Este legal sa nu mi se elibereze documentele de la institutia de invatamint?

1 iulie 2017 90

Sotul meu a fost admis in anul 2008 la studii la Colegiul "A.Plamadeala" la buget. In anul 3 de studii(2011)a fost exmatriculat. In anul urmator s-a restabilit si a sustinut BAC-ul(2012)... Iar in urmatorul an a renuntat la studii... Cind a fost admis in colegiu a semnat un contract valabil din 2008 pina in 2012 precum ca in caz ca renunta la studii, va trebui sa achite contractul pe toti anii de studii. Acum lui nu i se elibereaza nici diploma de BAC, nici certificatul de 9 clase. Vreau sa va intreb daca e legal sa nu i se elibereze documentele?? Doar la momentul in care el a renuntat la studii, contractul nu mai era valabil.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Actele sotului sunt proprietatea sa personala si institutia este obligata sa le restituie la cerere ! Iar in privinta sumei care urmeaza a fi achitate institutia este in drept sa se adreseze in instanta de judecata dupa respectarea procedurii de solutionare extrajudiciara a litigiului!
Succes

1 iulie 2017