Este legala actiunea companiei de asigurari?

24 februarie 2018 43

Buna ziua. Am o intrebare: m avut un accident rutier cu masina unui prieten in care politia m-a gasit vinovat. Nu am figurat in contractul de asigurare. Compania de asiguari i-a dat domnului care a fost implicat in accident 12.000 de lei fara sa ma informeze, iar acum cere suma de 12.000 de lei de la mine. E legal asa ceva? Ajutati-ma, va rog.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Da este legală, intrucat dvs erați la volan și ați fost recunoscut vinovat de comiterea accidentului.

24 februarie 2018