Este legala angajarea unei minore in virsta de 16 ani in calitate de sef al Caminului cultural din sat?

26 februarie 2018 79

Primarul comunei a angajat in calitate de Sef al Caminului cultural din sat o minora in varsta de 16 ani, eleva la liceu. In luna Ianuarie 2018 a implinit 17 ani. Conform legii, pana la varsta de 18 ani minorii nu au dreptul sa semneze Contracte de raspundere materiala (inventar, mobila, aparate muzicale etc.?). Cu atat mai mult ca seful Caminului (clubului) gestioneaza bugetul clubului. Totodata minora a fost inclusa in comisia primariei pentru inventariere in primarie. Minorii au dreptul de aflare in public pina la orele 21. Programul de lucru este de la orele 16 pina la 23. La Caminul cultural vin persoane in virsta cu diverse vicii, care prezinta pericol pentru viata minorilor. S-a depistat ca mama minorei lucreaza in locul fiicii de cele mai multe ori.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Maria.
Din punct de vedere a Codului Muncii, art.art. 45-55 persoana de 16 ani are dreptul de a încheia un contract de muncă.
Altceva este, conform art. 56 din Codul Muncii:
Contractul individual de muncă se încheie în baza negocierilor dintre salariat şi angajator. Încheierea contractului individual de muncă poate... mai detaliat fi precedată de circumstanţe specifice (susţinerea unui concurs, alegerea în funcţie etc.)..
Funcția de Șef al Casei de Cultură presupune niște studii în domeniu, experiență de lucru în domeniu, niște abilități speciale conform fișei postului de lucru etc.

28 februarie 2018