Este locatorul pasibil de amenda daca chiriasul a incalcat legea?

11 ianuarie 2018 73

Eu dau in chirie o camera (cu contract inregistrat oficial la sectorul de politie). Chiriasii concubini s-au certat. Politistul de sector a amendat sotul si mi-a dat si mie o amenda de 4.500 lei! Este legal?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Corina,

1. Contractul de locațiune a trebuie înregistrat la direcția de administrare fiscală din sectorul dvs pentru a avea forță juridică.

2. Trebuie de făcut cunoștință cu procesul verbal întocmit pe numele dvs sau relatați dvs mai jos care este sancțiunea pentru dvs și ce normă legală a notat ca... mai detaliat fiind încălcată de dvs, agentul constatator.

12 ianuarie 2018

Domnul Domenco, multumesc pentru raspuns. La fisc contractul l-am inregistrat. In procesul verbal nu stiu ce scrie. Politistul de sector a spus sa-l semnez, cand am spus ca vreau sa scriu ca nu sunt de acord si sa semnez, a spus ca mi-l trimite prin posta-daca nu vreau sa semnez.... mai detaliat Astept sa vad ce scrie in act. Multumesc mult pentru ajutor.

12 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

1. Într-adevăr contractul trebuie înregistrat la autoritatea fiscală teritorială din raza sectorului/raionului. Aceasta se face pentru a respecta condițiile de declarare și achitare a impozitului pe venit din darea în posesie și folosință a bunurilor imobile.
De notat, că neînregistrarea contractului de locațiune la fisc în termen de 3 zile... mai detaliat și neachitarea impozitului pe venit până la data de 2 a fiecărei luni poate atrage aplicarea unei amenzi și a penalităților. În cazul dat impozitul constituie 7% din mărimea chiriei lunare.
De altfel, valabilitatea acest contract de locațiune depinde de respectarea condițiilor de fond și formă, ci nu de înregistrarea lui la organul fiscal.
2. D-ul Domenco are dreptate, trebuie de văzut procesul verbal cu privire la contravenție și de stabilit dacă în acțiunile dvs sunt prezente toate elementele constitutive ale componenței de contravenție.

13 ianuarie 2018