Este necesar de depus declaratia fiscala in cazul procurarii si vanzarii unui apartament?

14 martie 2019 19

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog: este necesar de depus declaratia fiscala in cazul procurarii si vanzarii unui apartament? In caz daca nu se depune, care sunt consecintele?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bunja ziua
totul depinde de prețul vînzării, dacă depășește cel de evaluare cadastrală, atunci urmează a achita impozit din diferența de preț între cel real și cel cadastral, dacă nu se achită, vă puteți trezi cu sancțiuni sub formă de amendă, sechestre, li altele, pînă ce nu veți achita.

19 iulie 2019