Este necesar sa fie incheiat notarial contractul de inchiriere a unui apartament?

5 martie 2018 66

Intentionez sa dau in chirie un apartament. Pentru ca bunurile ce ramin in folosinta sa nu fie deteriorate, furate etc., as vrea sa fac un contract cu chiriasii. Este necesar ca acest contract sa fie intocmit notarial sau si cel intocmit in prezenta ambelor parti are valoare juridica?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Diana,
În cazul dvs este suficient ca contractul de locațiune sa fie semnat de ambele Părți ale contractului.
Indicați într-o anexa la contract toate bunurile pe care le predați, dacă e vorba de tehnică indicați seria și numărul, puteți face chiar niște poze și le păstrați pentru orice eventualitate. Pe poze... mai detaliat ar fi de dorit sa se vadă data.
De remarcat, ca în termen de 2 zile din încheierea contractului trebuie să achitați impozitul pe venit ce constituite 7% din suma mărimea chiriei lunare.
Totodată, în termen de 3 zile din data încheierii contractului urmează să înregistrați contractul sa serviciul fiscal din raza în că care se află bunul imobil.
Neînregistratea contractului de locațiune și neachitarea impozitului pe venit atrage aplicarea amenzilor și a penalității, iar în dependență de mărimea prejudiciului cauzat statului poate determina atragerea persoanei la răspundere contravențională sau poate chiar și penală.

6 martie 2018