Este nevoie de acordul fostului soț pentru a face custodia pentru copil?

25 iulie 2024 0

Bună ziua! Recent am divorțat, iar copilul comun minor a rămas, în temeiul hotărârii judecătorești, în grija mea. Intenționez să plec peste hotare, iar copilul vreau să-l las în grija bunicii și vreau sa fac custodia pe mama mea. Este nevoie de acordul fostului soț pentru a urma aceasta procedur[?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua! În cazul în care doriți să plecați peste hotare și intenționați să lăsați copilul minor în grija bunicii (mamei dvs.), este necesar să țineți cont de următoarele aspecte legale:

Acordul celuilalt părinte: Conform legislației din Republica Moldova, pentru a transfera custodia temporară a copilului către o altă persoană, cum... mai detaliat ar fi bunica, este necesar acordul celuilalt părinte (fostul soț). Chiar dacă hotărârea judecătorească a stabilit domiciliul copilului la dvs., fostul soț păstrează drepturi părintești, iar deciziile majore care privesc copilul, inclusiv schimbarea îngrijitorului principal, necesită consimțământul său.

Procedura legală: Pentru a face acest lucru în mod legal, este recomandat să obțineți fie o convenție între părți, în care fostul soț își dă consimțământul, fie o hotărâre judecătorească prin care se aprobă schimbarea custodelui temporar al copilului. În lipsa consimțământului, acest lucru poate fi solicitat în instanță, justificând motivele pentru care este în interesul copilului.

Potrivit art. 13 alin. (2) Legea nr. 140 din 14.06.2013
Părinții/unicul părinte care intenționează să plece temporar în altă localitate din țară sau de peste hotare (la muncă, studii, tratament sau din alte motive) sunt obligați să depună la autoritatea tutelară locală de la locul de trai al persoanei/persoanelor care urmează să exercite custodia cererea privind instituirea custodiei asupra copilului și declarația privind acordul persoanei/persoanelor respective, conform modelului aprobat de către Guvern.

19 august 2024