Este o incalcare a legii neeliberarea bonului fiscal pentru participare la curs de 7 zile?

27 iunie 2017 105

Am participat la un curs de alungirea unghiilor si nu sunt satisfacuta de rezultatele obtinute. Nu a fost eliberat nici un bon fiscal. Este o incalcare a legii? As putea intoarce banii ?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Este ilegal , fiind vorba de un contract de prestari servicii sau instruire ! Totodata nu aveti vreo proba care ar demonstra ca a-ti platit pentru cursurile date , doar daca a-ti fi semnat un contract!
Daca da , avertizati persoana sau institutia ca va adresati la FISC cu o... mai detaliat plingere daca nu va intoarce suma de bani!

27 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Maria,
Neeliberarea bonului fiscal cu siguranță este o încălcare a legislației, însă ceea ce ține de problema dvs, nu veți putea pretinde la întoarcerea banilor deoarece nu veți putea proba că anume acea persoană fizică sau juridică va prestat următorul serviciu și anume cursul. Plus la acestea, ei nu se... mai detaliat fac vinovați de nesatisfacerea dvs de rezultatele obținute.

Pedeapsa pentru lipsa aparatului de control şi neeliberarea bonului fiscal este de 10.000 de lei. Pentru încălcări repetate, însă, comerciantul riscă 25. 000 de lei. În cazul în care agentul economic este prins pentru a treia oară, sancţiunea ajunge până la 50.000 de lei.

27 iunie 2017