Este oare lege care le-ar interzice pensionarilor sa mai lucreze din 2018?

14 decembrie 2017 79

Tatal meu lucreaza 43 de ani sofer la Asistenta Medicala Urgenta. Acuma sefii l-au chemat si i-au zis sa scie cerere de concediere, din motiv ca toti pensionarii nu au drept sa mai activeze din 1 ianuarie 2018. Daca ar fi asa, eu consider ca ar trebui sa-l concedieze prin ordin. Lamuriti-ma, va rog, cum ar fi corect sa procedeze in astfel de situatie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Din octombrie 2017 in Codul muncii a fost inclus un temei suplimentar pentru concedierea salariatului (desfacerea contractului de munca la initiativa angajatorului) si anume - deţinerea de către salariat a statutului de pensionar pentru limită de vîrstă. Deci, nu este corect ca tatal Dvs sa scrie cerere de demisie, daca... mai detaliat nu doreste acest lucru. Si, nu este corect, ca pensionarii nu mai sunt in drept sa activeze din 1 ianuarie 2018. Angajatorul este indreptatit si nu obligat sa concedieze salariatii, care sunt pensionari.

15 decembrie 2017