Este obligat consumatorul sa achite produsele deteriorate in magazin ?

28 iunie 2019 69

Spre exemplu, luam un produs de pe raft, care la randul sau atinge alt produs si cel din urma cade (fie o sticla, o cutie, etc) si se strica. Sau cu geanta/cosul de alimente la fel dam jos ceva de pe rafturi, fara vreo intentie rea. Am cautat pe net, insa nu am gasit nici un extras de lege cu privire la asemenea situatii.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Pentru, da, în cazul în care ați deteriorat un produs sunteți obligat să reparați prejudiciul cauzat, prevederile legale le puteți găsi în Codul Civil.

28 iunie 2019