Este obligat parintele copilului sa achite cheltuielile de reparatie?

2 octombrie 2018 88

Copillul a plecat in excursie cu profesorul si un grup de copii. La un moment, copilul alerga si a lovit accidental profesorul care tocmai fotografia cu telefonul. Profesorul a scapat telefonul si ecranul telefonului a crapat. Este obligat parintele sa achite cheltuielile de reparatie?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Eugenia, potrivit art. 1407 alin (1) și (2) din Codul Civil, Minorul între 14 şi 18 ani răspunde personal pentru prejudiciul cauzat, potrivit regulilor generale.
(2) În cazul în care minorul între 14 şi 18 ani nu are bunuri sau venituri suficiente pentru repararea prejudiciului... mai detaliat cauzat, acesta trebuie reparat, integral sau în partea nereparată, de către părinţi (adoptatori) sau curator dacă nu demonstrează că prejudiciul s-a produs nu din vina lor.
Respectiv, dvs, sunteți obligați să achitați cheltuielile de reparație a telefonului

2 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Suplimentar art. 1406 alin. (1) din Codul Civil, prevede că, (1) Prejudiciul cauzat de un minor care nu a împlinit 14 ani se repară de părinţi (adoptatori) sau de tutorii lui dacă nu demonstrează lipsa vinovăţiei lor în supravegherea sau educarea minorului.
Deja vedeți în care ipoteză vă găsiți și... mai detaliat decideți.

2 octombrie 2018

Copilul are 10 ani.El nu s-a atins de telefon , doar intimplator i -a dat peste mina.Ea l-a scapat..a fost un accident , dar nu intentie, poate ea nu-L tinea bine.Oricum este vina copilului?

2 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dn Eugenia imprudenta tot este o forma a vinovatiei. Eu va inteleg e copil se joaca, ar trebui si profesoara sa inteleaga, dar din pacate o sa fiti nevoita sa reparati telefonul.

2 octombrie 2018