Este obligata sa achite ceva impozit?

30 august 2018 31

Buna ziua. Spuneti, va rog: o doamna de 57 ani vinde imobil cu 26.500 euro la et. 4 si cumpara la et. 1 tot cu asa suma. Este unicul ei imobil si are viza de resedinta din 1999. Ea face contracte de vanzare-cumparare. Este obligata sa achite ceva impozit? Mai are si grupa de invaliditate din copilarie. Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit prevederilor Codului fiscal al RM, în cazul în care persoana a avut în ultimii 3 ani domiciliul la această adresă atunci este scutită de plată impozitului.

30 august 2018