Este obligatoriu ca ordinele interne sa fie semnate de catre un jurist al intreprinderii?

16 noiembrie 2022 17

Buna ziua. Intreprindere din sectorul privat emite ordine interne: de angajare, delegare, transfer, de stimulare a angajatilor, de vanzare a unor bunuri ș.a. Este obligatoriu ca aceste ordine sa fie semnate si de un jurist sau e suficienta semnatura directorului/administratorului?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, totul depinde ce este indicat in fisa postului, in cazul in care este expres prevazut aceasta obligatie in fisa postului, atunci trebuie sa le semnati. Insa un moment, fisa postului este un act optional in domeniul privat si nu obligatoriu.

16 noiembrie 2022