Este permisă postarea online a fotografiilor cu oameni făcute în spațiul public?

1 mai 2019 100

De exemplu, am prins în fotografie o persoană la o manifestare publică în PMAN și am postat-o online. Țin să menționez că persoana în cauză este subiectul principal din foto, restul persoanelor sunt cumva cu spatele sau în profil. Am încălcat vreo lege făcând acest lucru fără permisiunea expresă a persoanei din foto?

Articolului 10:
(2) Dreptul la respectul vieţii private şi de familie nu se extinde asupra informaţiilor despre viaţa privată şi de familie răspândite cu acordul expres sau tacit al persoanei sau obţinute în locurile publice când persoana nu poate conta, în mod rezonabil, pe intimitate.

Conform acestui articol totul pare ok? Sau îmi scapă ceva?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Este permis.
Vedeti suplimentar art. 45-48 din Codul Civil.

1 mai 2019