Este posibil ca cineva sa vanda un teren agricol fara a fi proprietar sau a fi imputernicit de acesta?

5 iunie 2023 76

Buna ziua. Tatal meu a avut o cota de pamant agricol primita prin testament de la bunica (mama sa). Acum tatal meu este decedat. Cat a fost in viata, el nu a fost sa perfecteze documentele pentru terenul mentionat, iar certificatul de deces al bunicii a disparut. Am auzit de la alte rude ca acea cota ar fi fost vanduta de catre un frate al tatalui, care nu a fost inclus in testament (adica a vandut-o fara a avea dreptul s-o faca). Cum pot afla cand a fost vanduta si in ce circumstante? Pot rezolva aceasta problema altfel decat prin judecata?

Jurist comments 4

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua.
La început urmează să aflați numărul cadastral al terenului și să comandați un certificat din RBI. Acolo va fi reflectat cine este proprietar și cum a fost dobândit terenul.

6 iunie 2023

Este posibil de vandut cota ilegal?
Daca chiar a fost vanduta in asa mod, o mai pot recupera?
Sau doar prin judecata?

6 iunie 2023
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Da, urmează să vă adresați în instanța de judecată.
Totodată urmează să țineți cont și de termenul de prescripție, care este de 3 ani din momentul când ați aflat sau trebuia să aflați că vi s-a încălcat dreptul.

6 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna dl. Scurtu, eu vă aduc la cunoștiință ce spune Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
... mai detaliat (2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

7 iunie 2023