Este posibil ca soțul să scrie casa dupa copilul minor?

19 iulie 2023 3

Bună ziua. Soțul are procura generală pe o casă. În procura este menționat că soțul are dreptul să semneze in locul proprietarului, să o vândă etc. Noi am dori ca acea casă să fie scrisă pe numele copilului nostru recent născut. Este posibil ca soțul să scrie casa dupa copilul minor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Este posibil doar dacă dumneavoastră în numele copilului veți primi donația.

20 iulie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Valeria! Da, este posibil, donatia se va inregistra la ASP Cadastru pe numele copilului, care va fi proprietar, dar parintii tata și mama copilului vor acționa în numele și pentru copilul său minor, vor semna Contractul de donație la notar și îl vor înregistra la ASP Cadastru. Vă pot... mai detaliat ajuta cu toate formalitățile necesare pentru această operațiune, apelați la nr. de contact 069049267

20 iulie 2023