Este posibil de divorțat oficial în tipul sarcinii?

5 august 2024 0

Bună ziua! Pot divorța oficial în timpul sarcinii? Sunt însărcinată în a 25-a săptămână și vreau să depun cerere de divorț. Nu vreau ca tatăl copilului să fie indicat în certificatul de naștere al acestuia. Este posibil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
E posibil să divorțați.
Dacă soțul e de acord, mergeți la ASP sau notar și depuneți cereri de divorț.
Dacă nu e de acord, puteți depune o cerere de desfacere a căsătoriei în judecată. Dar judecata poate dura +/-jumate de an.

Referitor la indicarea tatălui în certificatul de naștere... Codul familiei prevede:
(3)... mai detaliat Copilul născut din părinţi căsătoriţi ori în timp de 300 de zile din momentul desfacerii căsătoriei, declarării căsătoriei nule sau decesului soţului mamei copilului are ca tată pe soţul (fostul soţ) al mamei, dacă nu a fost stabilit contrariul.

6 august 2024