Este posibil să am interdictia de a parasi tara, daca nu am avut judecata?

7 august 2019 192

Buna ziua. Am întârziat cu rambursarea unui credit si nu demult mi-a venit o scrisoare în care scrie ca daca nu achit până la data de 05.08.2019, dosarul meu va fi dat la compania de colectare a datoriilor. Am telefonat la compania de unde am luat creditul si am vorbit cu o doamnă din administrație, care mi-a spus că daca nu achit până la data asta, dosarul meu va fi dat în judecată. Și îmi spune încă ca nu am voie să părăsesc țara pentru ca am interdictie si ca trebuie sa întorc suma complet, iar dumneaei imi anulează interdictia in 5 minute. Vreau sa plec la mare si nu vreau sa am neplăceri la vama. Nu am avut nicio judecata inca. Pot trece liniștită vama?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Da puteți părăsi liniștită țara. Doar că tot probabilul că se va intenta acțiunea împotriva Dvs. la judecată, după care dosarul va fi transmis la executor judecătoresc, care ulterior va aplica interdicția de a părăsi hotarele țării.
Pînă la moment, creditorul la care aveți datorie nu are împuterniciri de a vă... mai detaliat pune interdicții.

8 august 2019