Este posibil sa primesc tranferuri din strainatate?

30 noiembrie 2018 28

Buna! Este posibil sa primesc tranferuri din strainatate daca mi sa pus sechestru pe mijloacele banesti inclusiv indemnizatia de ingrijire a copilului?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Sechestrul a fost aplicat pe conturile bancare.
Transferurile banesti rapide au loc fara deschiderea unui cont.
Respectiv, nu ar trebui sa existe vreo limita in privinta acelor mijloace.

30 noiembrie 2018
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua.
Executorul judecătorest are dreptul să oblige instituţiile bancare să îl informeze despre deschiderea în viitor a unor conturi bancare de către Dvs.
În cazul în care veţi efectua tranferuri din străinătate, insituţiile bancare vor informa execturoul judecătoresc despre una din operaţiunele efectuate.
Astfel spus, posibilitatea efectuării unui transfer bănescse va... mai detaliat efectua în strictă supraveghere a executorului atât timp cât datoria nu este stinsă conform documentului executoriu.

30 noiembrie 2018