Este posibilă transmiterea unui imobil în proprietatea unui minor cu vîrsta de 5 ani?

3 august 2016 212

Bună seara. Mama mea are în proprietarte o casă, pe care dorește să o transmită fiului meu de 5 ani. Este oare posibilă o asemenea tranzație, din punct de vedere legal, ca o casă să fie transmisă în proprietate unui copil?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună,
capacitatea de a avea drepturi, printre care și dreptul de proprietate, este recunoscută tuturor persoanelor fizice, de la naștere.
însă, capacitatea de a dobîndi prin faptă proprie aceste drepturi, este recunoscută doar persoanelor majore.
pentru persoanele minore, drepturile sunt dobîndite în numele acestora de reprezentanții legali (părinți, tutori)
Din aceste considerente, minorul în... mai detaliat vîrstă de 5 ani poate dobîndi dreptul de proprietate asupra imobilului, Contractul de vînzare-cumpărare fiind încheiat în numele lui de părinți.
Totodată, minorul în vîrstă de 5 ani va putea dipsune de bunul respectiv: pînă la atingerea vîrstei de 14 ani - doar prin încheierea de către părinți a tranzacțiilor; de la 14 - la 18 ani, doar cu încuviințarea părinților.
Pentru elucidarea nemijlocit a procedurii, actelor necesar de prezentat, adresați-vă la notar.

4 august 2016