Este rezonabil de a continua la Curtea de Apel?

16 septembrie 2018 105

Buna ziua! In luna iulie a fost emisă hotărârea judecătoriei de a respinge cererea de a fi decăzut din drepturi tatăl copilului, care nu achitase pensia de întreținere mai bine de un an, plus altele (copilul nu îl știe - are 2 ani - el a văzut copilul de 2 ori și atunci fiind în stare de ebrietate, nu s-a interesat deloc). Dosarul a fost trimis la Curtea de Apel. Recent el a fost și a achitat toate restanțele la plata pensiei de întreținere a copilului. Întrebarea este dacă are rost sa merg mai departe (chiar daca a achitat, el nu s-a interesat și nu a vizitat copilul)?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

În apel vor urma de analizat motivele de fapt și de drept cu care nu sunteți de acord în hotărârea emisă de instanța de fond, totuși dacă ați contestat cu apel puteți solicita în continuarea decăderea din drepturile părintești, iar în ședință să depundeți o cerere/ demers prin care veți... mai detaliat demonstra faptul că restanțele au fost achitate abia acum după aflarea cauzei pe rolul instanței judecătorești iar anterior acesta se eschiva de la plată. Un alt argument este că acesta oricum timp de un an nu a achitat plata pensiei alimentare dvs astfel fiind pusă în dificultate de a crește copilul.

Angajativă un avocat pentru a vă reprezenta mai bine interesele dvs și pentru a avea mai multe șanse de câștig de cauză.

16 septembrie 2018