Este valabil testamentul din 2011?

17 iulie 2023 4

Buna ziua. Sotul a lasat testament in 2011 pe numele sotiei in privinta bunurilor ce ii vor apartine la momentul decesului. In 2015 sotul a perfectat o donatie pe casa unuia din copii. Sotul a decedat in 2023. Este valabil testamentul din 2011 pe numele sotiei in privinta altor bunuri, cu exceptia casei donate?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, Tatiana.
Dacă testamentul olograf/autentic din 2011 a fost întocmit în conformitate cu prevederile legale în vigoare la momentul întocmirii acestuia și este ultima voință a defunctului, neafectat de nici un viciu de consimțământ, atunci acesta urmează să-și producă efectele juridice.
Potrivit prevederilor Codului Civil:
Articolul 2164
(1) Moștenirea are loc în... mai detaliat temeiul legii și/sau conform testamentului.

17 iulie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Da, este valabil pentru toate bunurile, care au aparținut defunctului la momentul decesului.

18 iulie 2023