Este valabilă procura eliberată în Rusia pe teritoriul RM?

19 octombrie 2018 124

Buna ziua. Este valabilă procura eliberată în Rusia pe teritoriul RM? Rog să indicați legislația.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da, este valabilă.
Conform art. 13 alin. 1 din Tratatul între Republica Moldova şi Federaţia Rusă privitor la asistenţa juridică şi raporturile juridice în materie civilă, familială şi penală, încheiat la Moscova la 25.02.1993 (în vigoare din 26.01.1995), „Actele care au fost întocmite sau certificate de către instituţiile de justiţie... mai detaliat sau de o persoană oficială de pe teritoriul unei Părţi Contractante, în limitele competenţei lor şi în forma stabilită şi certificată cu sigiliu, sînt valabile pe teritoriul celeilalte Părţi Contractante fără vreo altă legalizare.”.

19 octombrie 2018