Este vanzatorul sa primeasca inapoi un bun la mana a doua?

26 mai 2022 9

Buna ziua. Am cumparat un frigider la mana a doua, dar acesta nu functioneaza. Cand l-am cumparat, era doar paznicul de la piata si cu el am facut o recipisa precum ca el a primit pretul (semnatura lui) si ca eu nu am pritentii la frigider (semnatura mea). Acum eu pot sa-l intorc, avand in vedere cum l-am cumparat?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

ce fel de piață, cine e proprietarul frigiderului??? dacă ai înscrisul ce confirmă vânzarea- cumpărarea atunci poți desface contractul și solicita prețul, dacă nu vor......cerere de chemare în judecată....sau organele de protecție a drepturilor consumatorului dacă ești consumator.....depinde cine este vânzătorul......dacă e o persoană fizică, atunci litigiul ajunge în judecată... mai detaliat dacă nu vrea să-ți restituie prețul.....

3 iunie 2022