Eu am drept de acces la casa parinteasca, daca pe documente sunt indicata si eu ca avand drept de mostenire?

18 septembrie 2020 124

Buna ziua. In familie suntem 3 surori, parintii au decedat. Din cauza unor conflicte familiale cele doua surori (care se afla peste hotare) m-au amenintat ca daca o sa vin in casa parinteasca, ele vor chema paza. As dori sa va intreb: eu am drept de acces la casa parinteasca, daca pe documente sunt indicata si eu ca avand drept de mostenire?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

De facto, toate 3 surori sunteți moștenitoare, în posesia și proprietatea casei veți intra doar după înregistrarea la Cadastru numele voastre în calitate de proprietari.

Dvs nu veți putea identifica în casă cota parte ideală care vă aparține decât cu excepția dacă de comun acord veți stabili că o cameră... mai detaliat aparține uneia, cealaltă alteia...etc.

În concluzie asemenea amenințări la etapa data sunt nefondate, și nici o pază nu va putea interveni.

18 septembrie 2020