Eu am dreptul de a nu da acordul pentru perfectarea actelor romanesti?

19 iunie 2018 199

Buna ziua. As vrea o lamurire: sunt divortat, pensia alimentara o achit, problem nu fac fostei sotii si copilului. Acuma am primit o scrisoare ca vrea sa ma decada din drepturile parintesti. Cum ar putea sa fie asta? Ea este plecata peste hotare si vrea sa ia si copilul cu ea. Sunt informat ca acolo nu are conditiile pe care ar trebuie sa le aiba un copil. Si inca o intrebare: eu am dreptul de a nu da acordul pentru perfectarea actelor romanesti?

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. Codul Familiei al R.Moldova art. 67 prevede ca decaderea din drepturi parintesti se face in urma unei examinari din partea instantelor judecatoresti pentru a stabili 1) daca au fost savirsite abateri grave de catre parinte in privinta copilului 2) daca este in interesul superior al copilului aplicarea... mai detaliat unei astfel de masuri. Tine de mentionat ca decaderea este o ultima ratio , atunci cind alte mijloace de apărare a interesului primordial al copilului sunt insuficiente sau lipsite de eficacitate. Acest lucru se va întâmpla cu participarea autorității tutelare, care v-a pune pe prim plan interesul copilului. http://lex.justice.md/md/286119/ Tot aici tin sa va informez ca plecarea copilului cu traiul peste hotarele R.Moldova se face doar cu acordul scris a ambilor parinti. Doar ca unii parinti risca si pleaca fara sa indice la iesire din tara ca pleaca nu la odihna ci cu locul de trai permanent.

19 iunie 2018