Eu am dreptul la 4 zile de concediu pentru copil cu grad de disabilitate?

2 iulie 2017 59

Bună ziua. Soția mea stă în concediu maternal prelungit 3-6 ani. Eu am dreptul la acele 4 zile de concediu pentru copil cu grad de disabilitate? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Cristel, conform art. 121 alin. (4) din Codul muncii, unul dintre parinti care are un copil cu dizabilitati are dreptul la un concediu de odina anual suplimentar platit de 4 zile calendaristice. Sotia Dvs utilizeaza un alt tip de concediu. Drept urmare, Dvs aveti dreptul la cele 4 zile calendaristice... mai detaliat de concediu platit (la prezentarea documentului care confirma ca sunteti eligibil).

3 iulie 2017