Eu am imprumutat o suma de bani unei persoane

23 aprilie 2018 84

Buna ziua. Am o intrebare. Eu am imprumutat o suma de bani unei persoane, fara contract sau vreo foita precum ca i-am dat bani. Acum nu vrea sa-i intoarca. Unde ne putem adresa?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Realmente, situația este una problematică, plîngere la poliție nu va da nici o soluție, iar înaintarea acțiunii in instanță este lipsită de probă care ar confirma pretenția. Astfel, mizați pe buna credință a celui împrumutat.
Asemenea cauze urmează a fi soluționată doar prin viclenie.

24 aprilie 2018
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Buna ziua. O situatie asemanatoare a fost solutionata cu succes dar cu putina viclenie (merci dle Onofrei): S-a mers la persoana ce nu doreste sa intoarca banii impreuna cu un reprezentant al IP ( in baza cererii depuse de Creditor). Debitorul(datornicul) a motivat ca nu are bani si nu poate... mai detaliat la moment intoarce. A scris o recipisa precum ca o sa intoarca banii in decurs de o luna. Anume aceasta recipisa si a fost dovada in instanta de judecata. Posibil ca nu chiar legal a fost obtinuta, dar a dat rezultate ...

24 aprilie 2018

da eu am chitante de la banca precum iam trimis bani pe numele lui, este vreo solutie in asa caz?

24 aprilie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Gheorghe,
Sigur că este o soluție, și este foarte bine că ați transmis banii prin transfer. Ați păstrat toate bonurile?
Dna Viorica Chirnicinii, Creditorul respectiv care a recurs la o asemenea soluție împreună cu polițistul respectiv s-ar putea pe viitor singuri să aibă necesitate de un avocat!!! - Era suficient... mai detaliat să depună o petiție la Poliție, iar inspectorul să solicite prezența debitorului și să-i cearcă să depună o explicație în formă scrisă. Această explicație poate fi folosită ca înscris (declarație de recunoașterii a unei obligații pecuniare).

25 aprilie 2018

buna seara domnu igor ,, da sunt aproape toate bonurile dar nu stiu daca le pot scoate toate de la banca

25 aprilie 2018