Eu am imprumutat un card de la o prietena

10 aprilie 2019 50

Buna ziua. Am asa o intrebare. Eu am imprumutat un card de la o prietena de a mea si am pus bani pe el. Mie imi arata ca banii sunt pe cont, dar peste 5 min aflu ca cardul este sechestrat. Ce pot sa fac?

Jurist comments 6

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Victoria

V-ați asumat un risc!
Urmează ca prietena Dvs sa se clarifice de ce banii nu mai sunt pe cont și în baza la ce s-a dispus aplicarea masurilor de asigurare a mijloacelor bănești de pe cont și totodată și extragerea acestora.
Pentru aceasta este necesar ca prietena Dvs sa se adreseze... mai detaliat la bancă pentru a fi informata care executor judecătoresc a dispus aplicarea masurilor și a emis ordinul de incaso. După această prietena se adresează la executorul judecătoresc respectiv.
Cel mai probabil prietena Dvs datorează cuiva bani.

10 aprilie 2019

Dar e posibil sami recuperez banii sau deja nu

10 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Toate pretențiile le înaintați față de prietena Dvs.

10 aprilie 2019

Multumesc de ajutor

10 aprilie 2019

Dar as mai avea o intrebare.....daca in caz ca ea a dat datoria dar nu a fost la executor sa confirme e posibil ca persoana sa ia banii dar sa nu inchida datoria

10 aprilie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dna Victoria vă recomand mai întâi să vorbiți cu prietena Dvs și să vedeți ce acte are, ce nu are. Nu ne putem ocupa cu ghicitul, trebuie să reieșim din faptele și circumstanțele de fapt concret ale cazului pentru a vă oferi un răspuns corect!
Situații ipotetice pot exista diferite, însă... mai detaliat trebuie să reieșiți din ceea ce poate fi probat cu acte.

10 aprilie 2019