Eu am introdus in tara 2 mașini cu numere străine

29 iulie 2019 334

Eu am introdus in tara 2 mașini cu numere străine in anii 2015-2016. Putin timp in urma, când am trecut vama cu mașina personală, am fost luat la întrebări de către vameș (unde sunt masinele), după care mi-a dat o citație ma prezint la poliție? Ce trebuie să fac?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
e vorba de condițiile de aflare a bunurilor pe teritoriul RM, fiind înregistrate în altă țară, vedeți art. art.184-1 alin.(1) lit. c) Cod Vamal și art. 10 alin. (3) Legii nr. 1569 din 20.12.2002 privind modul de introducere și scoatere a bunurilor de pe teritoriul RM de către persoanele fizice.... mai detaliat
ar fi vorba de întocmirea de proces verbal cu privire la contravenţie în temeiul art. 287 alin. (8) Cod contravențional, și obligarea de a scoate bunurile de pe teritoriu RM sau achitarea contravalorii acestora.

6 august 2019