Eu am luat un credit si nu l-am achitat la timp

26 februarie 2019 97

Buna ziua. Eu am luat un credit si nu l-am achitat la timp si un prieten de-al meu a semnat ca persoana de contact (doar ca persoana de contact). Acum ei spun ca ii iau casa. E corect asa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Urmeaza a verifica unde anume și în raport cu ce a semnat prietenul.
Daca e doar ca persoana de contact, acesta nu va avea de suferit, toate problemele cu neachitarea urmînd sa se îndrepte exclusiv catre dumneavoastră.
Totodată, pentru a putea efectua acțiuni de genul celor invocate, urmează sa fie acționat... mai detaliat în instanță.
De regulă, este vorba de șiretlicuri pentru a va motiva sa achitați in termen.
Totuși verificați actele contrasemnate de acesta.

26 februarie 2019