Eu am lucrat o saptamina si mi se cere sa achit din contu meu, ce trebuie sa fac in situatia data?

26 iunie 2017 59

Стоимость обучения составляет 1000 лей. В случае если продавец проработает в компании один год, указанная денежная сумма покрывается за счет компании и не снимается с заработной платы работника.
При увольнении продавца раньше срока в 6 месяцев, с продавца снимается последняя зарплата для погашения обучения.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Только в случае увольнения по собственному желанию ! Если увольнения хочет компания то они не должны взыскивать данную сумму !

27 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Inteleg ca ai introdus un extras din Contractul pe care l-ai semnat, da? Potrivit acestor conditii contractuale, daca ai lucrat o saptamina si esti concediat de catre angajator - esti obligat sa platesti suma respectiva, sau sa-ti fie retinuta din contul ultimului salariu.
Atrage atentia asupra faptului ca Contractul utilizeaza... mai detaliat notiunea de ~Увольнение~ !!!
Potrivit Codului Muncii, acest termen inseamna CONCEDIEREA - adica desfacerea contractului de munca din initiativa angajatorului.
In limba rusa, DEMISIA (desfacerea contractului de munca din initiativa salariatului) este > ~Отставка~ !
Asadar, daca ai lucrat o saptamina, si vrei sa demisionezi - atunci angajatorul nu are nici un drept sa-ti retina suma respectiva.
---------------------------
In alta ordine de ide, daca merge vorba de faptul ca angajatorul iti cere banii de pe acum, chiar daca tu continui sa lucrezi - mentionez ca el nu are acest drept.

27 iunie 2017