Eu am mostenit jumatate din casa parinteasca

24 august 2017 40

Eu am mostenit jumatate din casa parimtrasca de la parintii mei, iar cealalta jumatate am cumparat-o in proprietate. Am 2 fiici de 20 de ani. Ele au dreptul sa îmi ia prin judecata parte din imobil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În temeiul prevederilor în vigoare din Codul Civil al Republicii Moldova, nepoții nu au o asemenea prerogativă. Nepoții vin la succesiune doar prin intermediul instituției reprezentării ( în caz de deces al părintelui moștenitor).

Succese!

24 august 2017