Eu am o problema cu executorul judecatoresc

9 martie 2022 441

Buna ziua. Eu am o problema cu executorul judecatoresc. Eu vreau sa achit datoria, dar nu o pot face in Moldova, fiindca nu sunt angajat oficial. Vreau sa-mi perfectez pasaport ca sa pot pleca peste hotare ca sa muncesc pe contract si sa intorc datoria, dar am inteles ca nu pot iesi din tara pana nu achit integral datoria. Mi-au spus ca voi fi condamnat la doi ani de inchisoare si inca cinci ani nu voi putea iesi din tara. Eu inca nu m-am vazut cu executorul. Ce sa fac in cazul acesta? Dati-mi un sfat bun, va rog frumos. Cum sa procedez? Mersi mult.

Jurist comments 2

Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Puteți fi condamnați doar dacă există un proces penal pornit sau dacă cineva a depus plângere împotriva Dvs. Dacă cunoașteți despre asemenea proces, cât mai curând posibil este bine să faceți cunoștință cu materialele dosarului. Dacă dosarul penal încă este la etapa urmăririi penale, probabil nici Dvs. și nici avocatul... mai detaliat Dvs. nu va putea avea acces la toate documentele. Acest lucru va fi posibil doar după ce va fi terminată urmărirea penală și materialele vor fi expediate în instanța de judecată.

Dacă nu există nici un proces penal atunci nu riscați închisoare. Executorul judecătoresc poate doar solicita stabilirea restricției de a părăsi țara pentru o perioadă limitată, de exemplu pentru câteva luni. Maximum 6 luni pentru fiecare interdiciție de a părăsi țara Această restricție însă se solicită de la instanța de judecată. Executorul nu poate de sine stătător să interzică părăsirea țării. La fel nu se poate stabili interzicerea perfectării pașaportului.
De asemenea puteți ataca cu recurs decizia executorului judecătoresc stabilirii restricției părăsirii teritoriului RM.

La această etapă cred că cel mai bine să faceți cunoștință cu dosarul penal dacă el este și dacă este posibil. De asemenea necesită să faceți cunoștință cu materialele dosarului de executare aflat la executorul judecătoresc pentru ca să aflați care este situația reală conform documentelor.

9 martie 2022
  • Jurisconsult

Noroc, Maxim, te-a consultat un avocat - berbec. La DVS este sau a fost litigiul civil pentru asta nu suporți pedeapsă penală. Fii pe pace, găsește pe executor și te clarific cu el.

9 martie 2022