Eu doresc sa prelungesc concediu din cont propriul

30 mai 2018 34

Am o intrebare: fiind la finalul concediului de maternitate (01.08.2018), am aflat ca firma nu mai este activa, carticica de munca e la ei. Directorul mi-a spus sa scriu eliberare din proprie initiativa. Este corect asa? Vechimea in munca se opreste? Eu doresc sa prelungesc concediul din cont propriu pentru inca jumatate de an.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Liuba, daca sunteti in concediu de maternitate, imediat la expirarea acestuia (cu o zi inainte) depuneti o cerere scrisa la angajator (un exemplar cu dovada inregistrarii in registrul de corespondenta al companiei trebuie sa ramina la Dvs) privind acordarea concediului platit pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani in baza... mai detaliat art. 124 alin. (2) din Codul muncii. Acest concediu se include in vechimea de munca. La expirarea acestui concediu, aveti dreptul sa solicitati concediu suplimentar (fara a cere suspendarea contractului de munca) pina copilul implineste 4 ani conform art. 126 din Codul muncii.

http://lex.justice.md/md/326757/

Nu este necesar sa depuneti cerere de demisie, daca nu doriti. Daca compania numai activeaza, este obligata sa va mentina locul de munca pina reveniti din concediile mai sus mentionate. Concediul din cont propriu se acorda la cererea salariatului, dar la discretia angajatorului. Angajatorul va fi obligat sa va acorde concediu neplatit doar daca faceti parte din una din categoriile de salariati mentionati la art. 120 alin. (2) din Codul muncii.

Daca compania se lichideaza, atunci Dvs veti fi concediata in legatura cu lichidarea si trebuie sa beneficiati de anumite garantii (perioada de preaviz, indemnizatie de eliberare din serviciu) conform art. 88, 184 si 186 din Codul muncii.

Daca angajatorul va refuza drepturile mentionate mai sus (e.g. concediu de ingrijire copil; preaviz; indemnizatii, etc), adresati o plingere la inspectia muncii.

Succes!

30 mai 2018