Eu ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani si recent am iesit la lucru

22 martie 2019 64

Buna ziua. Am o intrebare: eu m-am angajat la lucru, fiind in concediu de ingrijire a copilului pana la 3 ani. Am prezentat ordinele necesare la CTAS si mi-au spus ca totui este in ordine. La intreprindere de la inceput imi achitau salariu 100 de procente (au spus ca se achita dupa volumul de lucru), dar astazi m-au anuntat ca salariul nu a fost calculat corect si trebuie sa faca recalcul. Spuneti-mi, va rog, eu am incalcat ceva? Este corect asa?

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Bună dvs nu purtați nici o vina, dar angajatorul a greșit calculul de salariului se achită doar pentru cel mult 7 ore în caz contrar trebuie sa refuzați de la indemnizația de îngrijire a copilului Mai bine ar fi bine sa ajungeți la acord comun cu angajatorul

22 martie 2019